sobota, 7 lutego 2015

GENERAŁ

Jak miło ni stąd ni zowąd, jadąc samochodem, dostrzec powiewający symbol ojczyzny… Aż do wczoraj nie byłam świadoma istnienia w "naszym" mieście pomnika zasłużonego dla niepodległości Polski i Stanów Zjednoczonych Kazimierza Pułaskiego. Nazwisko tego wybitnego Polaka nie było mi oczywiście obce -  historia to jedna z moich ulubionych dziedzin, ale przy okazji poczytałam trochę i odświeżyłam wiadomości.  I tak, urodzony w 1745r. Kazimierz Pułaski został jednym z dowódców konfederacji barskiej zaprzysiężonej w obronie niepodległości i wiary katolickiej czyli przeciwko  wpływom na Rzeczpospolitą carskiej Rosji oraz przeciwko, wspieranemu przez Imperium, królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Zmuszony do życia na emigracji z powodu niefortunnej próby porwania króla, niechciany w żadnym kraju współczesnej Mu europy, trafia w końcu do kształtujących się właśnie Stanów Zjednoczonych. I to w szeregi armii samego Jerzego Waszyngtona, który po niedługim czasie mianuje go generałem brygady amerykańskiej kawalerii co podobno było powodowane wdzięcznością za uratowanie życia…To się nazywa błyskotliwa kariera. Warto wspomnieć o utworzeniu legionu Puławskiego na którego czele generał odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston oraz o nadaniu Mu stopnia mistrza amerykańskiej wojskowej loży wolnomularskiej. W 1779 umiera w wyniku odniesionych ran podczas oblężenia miasta Savannah. Amerykanie odwdzięczają się uznając Go za bohatera narodowego i upamiętniają po dziś dzień np organizując parady (słynna coroczna parada Pulaskiego przechodząca 5. aleją w Nowym Jorku), obchodząc Dzień Pamięci Generała Pułaskiego (11 października), stawiając liczne pomniki, nazywając jego nazwiskiem hrabstwa, mosty itd, że nie wspomnę o nadaniu mu (2009r.) pośmiertnego honorowego obywatelstwa Stanów Zjednoczonych, a tym zaszczytem amerykański kongres nie szasta na prawo i lewo, o nie. No, nie ma co narzekać - nazwisko Pulaski, mimo upływu wieków, nie zostało zapomniane w USA. Jeszcze taka ciekawostka: w języku angielskim imię Kazimierz zapisuje się jako "Casimir". 
Cześć i chwała Generałowi Pułaskiemu!!!:)




2 komentarze:

  1. Honorowe obywatelstwo w 2009 roku, kilka źródeł to potwierdza. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Racja, w 2009 prezydent Barack Obama podpisał dokumenty nadające honorowe obywatelstwo, w 2007 natomiast, jednomyślnym głosowaniem amerykańskiego senatu rozpoczęła się całość procedury:)

      Usuń